ASD - AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ


Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Türkiye'deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kurulmuştur.
ASD'nin 200'den fazla üyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda ASD, ambalaj sektörünün Türkiye'de mevcut her dalında faaliyet gösteren üyelere sahiptir.

AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ'NİN AMACI KISACA;
Türkiye ambalaj sanayinin;
• Gelişmesine katkıda bulunmak,
• Sektöre kimlik kazandırmak,
• Ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak,
• Üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, güçlendirmek ve daimi kılmak olarak tarif edilmektedir.

AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ’NİN MİSYONU;
Sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme için ambalaj sektöründe kavuşturucu ve bağlayıcı olmak, sektör gerçeklerini anlamak ve anlatmaktır.

AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ’NİN VİZYONU;
"Ambalaj sanayi ve ticaretinin sürdürülebilir kalkınması, sosyal ve kültürel yaşamının geliştirilmesi için çalışan, ülkemizde tanınan saygın bir sivil toplum kuruluşu olmak" tır.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması:
ASD tarafından geleneksel olarak 2016'ya kadar her yıl düzenlenen ve uluslararası katılım yapılabilen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, 2018'ten başlamak üzere iki yılda bir düzenlenecektir. Yarışma yerli veya yabancı firmalar tarafından üretilen ve piyasaya sürülen ambalajları konu alırken, şartnamedeki 11 kriter kapsamında değerlendirilir. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, WPO-Dünya Ambalaj Örgütü ve APF-Asya Ambalaj Federasyonu tarafından akredite edildiği için uluslararası arenada yetkinliğe ve geçerliliğe sahiptir.

Ambalaj Dünyası, Pack Converting, Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler
11 yıl boyunca Ambalaj Sanayicileri Derneği çatısı altında yayın hayatını sürdüren Ambalaj Bülteni, son 4 senedir geliştirilmiş içerik ve yeni tasarımıyla Ambalaj Dünyası” ismiyle yoluna devam etmektedir. Telif haklarını satın aldığımız, ambalaj sektöründeki teknik gelişmelere yer veren Pack Converting de sektörün önemli yayınlarından birisidir. İlgili mevzuat gereği yükümlülükler ve Sosyal Sorumluluk çalışmaları kapsamında 10-15 yaş grubu öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan, "Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler” adlı kitapçığı da Türkiye genelinde dağıtılmaktadır.

ASD Ambalaj Akademisi
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 2014 yılında Ambalaj Sektörünün eğitim ihtiyaçlarının tek bir çatı altında toplanması amacıyla ASD Ambalaj Akademisi'ni kurdu. 2016 yılında 20 milyar dolarlık sektörü temsil eden ASD, "Ambalaj Akademisi”nde birçok şirketin ihtiyacını karşılayacak teknik eğitimler sağlamaya devam etmektedir

Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı:
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed Tüyap işbirliğinde, AMD-Ambalaj Makinecileri Derneği, ESD-Etiket Sanayicileri Derneği, FASD-Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği, KASAD-Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği, MASD-Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği, OMÜD-Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği, SEPA-Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği destekleriyle her yıl düzenlenmektedir. Avrasya Bölgesi’nin her yıl düzenlenen en kapsamlı ve en büyük ticaret platformu olan Avrasya Ambalaj Fuarı ilk düzenlendiği yıldan bugüne kadar büyümeyi ve gelişmeyi sürdürmektedir.

PlastPak İzmir Fuarı:
TÜYAP tarafından ASD ve PAGEV işbirliği ile organize edilen fuar, bölgenin en büyük Ambalaj ve Plastik fuarı olmayı hedeflemektedir. PlastPak Fuarı; İzmir'in konumu, kapsamı, bölgesel kimliği ve dinamik yapısıyla sektörünün en önemli ticaret merkezlerinden birisi olma yolunda çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye Ambalaj Sanayi Kataloğu:
CD biçiminde yayınlanan veri bankası irili ufaklı yaklaşık 3.000 ambalaj üreticisinin internet bilgileri de dahil tüm iletişim bilgileri ile ürünlerini kapsamaktadır.

ASD Web Sayfası:
2001 yılından bu yana faaliyette olan web sitesi adresi www.ambalaj.org.tr ‘de isteyen herkese web tanıtımı imkânı sunulmaktadır. Günlük ortalama 1.000'e yakın ziyaret almaktadır. Bu ziyaretçi sayısı sektör için önem arzeden dönemlerde 3.000'e yaklaşmaktadır.

Genel Bilgilendirme:
Bilgi isteyen üyeler için yurt içi ve yurt dışı kaynak taramaları yapılarak edinilen bilgiler ve araştırma sonuçları araştırmayı isteyen üyelere aktarılmaktadır. Ayrıca üyelerin dışında Derneğe telefon, elektronik posta ya da başka bir yolla ulaşanlardan gelen bilgi talepleri de mümkün olan en kısa zamanda işlenerek yanıtlanmaktadır. 

Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması:
Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı organizatörü Reed TÜYAP işbirliği ile bu yıl on üçüncüsü düzenlenmekte olan Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması ile ülkemizde tasarım eğitimi alan öğrencilerimizin ambalaj tasarımı alanına da yönelmelerini sağlamaktır. ilk üç dereceye giren öğrencilerimiz para ödülü yanı sıra "ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu" ile öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs hakkı kazanacak. Yarışmada başarı elde eden diğer öğrencilerimizi de çeşitli ödüller beklerken uluslararası yarışmalara katılma hakkı elde edecekler.

Üniversite-Sanayi İşbirlikleri:
Türkiye'de ambalaj dalında eğitim veren, akademik çalışmalar yapan üniversitelerle işbirliği geliştirilmektedir. Türkiye'de bu sahada yapılan çalışmalar hakkında yaptığımız araştırmalara göre 65 üniversitenin 97 farklı bölümünde 160 adet ders verilmektedir. Üniversitelerin ambalaj konusunda gereksinebilecekleri bilgiler zaman zaman konferanslar, paneller, çalıştaylar ve işletme gezileriyle kendileri ile paylaşılmaktadır.

Kamu ile İlişkiler:
Ambalaj Sanayinin, AB mevzuatına paralel uygulamaya giren uyum çalışmaları içinde olabildiğince kısa sürede ve etkin olarak bilgilendirilebilmesi için Bakanlıklarca düzenlenen programlarda yer alınmaktadır. Bu programlardan edinilen bilgiler üyelerle paylaşılmaktadır. Keza üyelerden gelen yasal süreçler ve uygulamalar ile ilgili talepler, ilgili merciler nezdinde çözümlemeye çalışılmaktadır.

Uluslararası İlişkiler:
Ambalaj Sanayicileri Derneği, gerek sektörün kurumsal kimliğinin oluşturularak geliştirilmesi çalışmaları kapsamında gerekse küresel ölçeklerdeki gelişen konularda edilgen değil etkin olabilmek amacıyla, Dernek ve misyonuna uygun uluslararası kuruluşlara üyedir. 

• WPO - World Packaging Organization (Dünya Ambalaj Örgütü)
• IAPRI - International Association of Packaging Research Institutes (Uluslararası Ambalaj Araştırmaları Enstitüleri Birliği)
• APF - Asian Packaging Federation (Asya Ambalaj Federasyonu)

Türkiye Ambalaj Sanayi Raporu:
Çeşitli kaynaklardan edinilen Türkiye'deki Ambalaj Sektörü hakkında bilgiler bir raporda yayınlanmaktadır. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmakta olan bu raporda; Türkiye'deki ambalaj sektöründe üretilen ürünler hakkında nitelik ve nicelik bilgileri, bazı istatistikler ve belli başlı üreticilerin isimleri yer almaktadır. 

WorldStar Yarışması
1968'de Tokyo'da kurulan Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) nün bugün 42 ülkeden birçok üyesi bulunuyor. WPO, 1970 yılından bu yana dünyanın her tarafından sayısız yeni ambalajı, WorldStar yarışması kapsamında ödüllendiriyor. WorldStar yarışmasına katılmak için bir ambalajın kendi ülkesinde WPO tarafından tanınan bir yarışmada ödüle layık bulunmuş olması gerekiyor. Derneğin düzenlediği Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, WPO tarafından yetkinliği tanınmış bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda yetkinlik, bronz, gümüş ve altın derece alan ürünler WorldStar Yarışması'na katılma hakkı kazanmaktadır.

WorldStar Student Öğrenci Yarışması:
Dünya Ambalaj Örgütü'nün WorldStar Öğrenci Yarışması, ambalaj tasarımı konusundaki projeleri geliştirmek adına tüm dünyadaki ülkelerden katılmak isteyen öğrenciler için uluslararası nitelikte bir ambalaj tasarımı yarışmasıdır. ASD trafından düzenlenen Ulusal Öğrenci Yarışması'nda; ilk üç, mansiyon ve sertifika alan proje sahiplerinin katılabileceği yarışmanın başvuru ücreti ASD tarafından ödenmektedir. 

AsiaStar Yarışması
1967 yılında Tokyo'da kurulan Asya Ambalaj Federasyonu (APF), Asya-Pasifik ülkelerinin ambalaj sektöründeki en üst temsilcilerini bünyesinde barındırıyor. Avustralya, Bangladeş, Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Filipinler, Rusya, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam'daki Ambalaj Dernekleri ve Birlikleri'nin üye olduğu Asya Ambalaj Federasyonu'nda Türkiye'yi Ambalaj Sanayicileri Derneği temsil ediyor. APF tarafından her yıl verilen AsiaStar Ödülleri, ‘Asya'nın Ambalaj Oscar'ları olarak biliniyor. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda yetkinlik, bronz, gümüş ve altın derece alan ürünler AsiaStar Yarışması'na katılma hakkı kazanmaktadır.

Daha fazla bilgi için, Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin websitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.ambalaj.org.tr