HABERLER

Ambalaj 2017

2016 Avrasya Ambalaj Fuarı 55 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptı

İstanbul, 8 Kasım 2016- Gıda ve gıda dışı tüm endüstrilerin çözüm arayışları ve yatırımları için bölgesinin en çok tercih edilen ticari buluşma noktası 22. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 2-5 Kasım tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. REED TÜYAP Fuarcılık ve ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği işbirliğinde düzenlenen ve sektörün diğer dernekleri AMD Ambalaj Makinecileri Derneği, ESD Etiket Sanayicileri Derneği, KASAD Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği, MASD Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği, OMÜD Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği ve SEPA Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin desteğini alan fuarın açılışında; İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı, Reed Tüyap Genel Müdürü ve Avrasya Ambalaj Fuarı’nı destekleyen sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerinin yönetim kurulu başkanlarının yanı sıra sektör profesyonelleri de hazır bulundu.

Yurtdışı ziyaretçide yüzde 20 artış

Ambalaj sektörünün en önemli buluşma platformu olan Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 45 ülkeden 1114 firma ve firma temsilciliği katılımıyla gerçekleşti. 94 farklı ülkeden 6000’i yurtdışından 55 binin üzerinde nitelikli ziyaretçi ve Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sahra Altı, Orta ve Batı Avrupa, Balkanlar, Rusya ve Kafkasya'dan 900’ün üzerinde nitelikli üst düzey alıcıya ev sahipliği yapan fuar, katılımcılardan tam not aldı.

Öte yandan birçok yeniliğe de ev sahipliği yapan fuarın en dikkat çekici alanı Ambalaj Baskı Teknolojileri Özel Bölümü Printpack oldu. Baskının ambalajdaki öneminin artması ve fark yaratan yatırımların tüketicilere daha çok hitap etmesi için oluşturulan Ambalaj Baskı Teknolojileri Oluklu Mukavva – Kağıt – Karton Ambalaj Üretim Teknolojileri Özel Bölümü Printpack; fuar kapsamında katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getiren en önemli platform oldu. Ayrıca fuarda, Drinktech, İçecek ve Sıvı Gıda Teknolojileri Özel Bölümü de dikkat çekti.

Gençlerin tasarımları göz doldurdu…

ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği ve REED TÜYAP işbirliğinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması Ödül Töreni’ de fuar esnasında yapıldı. Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak ve uluslararası rekabet gücü yüksek bir sektör oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmada ilk üç dereceyi paylaşan finalistler, 5 bin TL, 3 bin TL ve 2 bin TL para ödülü almaya hak kazandı. İlk üç dereceyi paylaşan tasarımcılar ayrıca ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’kazanarak öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs kazanma hakkına sahip oldu. Yarışmada dereceye giren finalistlerin projeleri fuarda sergilendi.

Ambalaj ürünlerinden ambalaj makinelerine, gida isleme ekipmanlarindan ambalaj baski teknolojilerine kadar bu alandaki tüm ihtiyaçlara yönelik çözümlerin bir arada sergilenecegi Avrasya Ambalaj Fuari, bu yil 23. kez kapilarini açmaya hazirlaniyor. 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasinda gerçeklesecek olan fuar; 40 ülkeden 1150 katilimci ve 95 ülkeden 58.000 ziyaretçiye ev sahipligi yapacak.

Türkiye’nin ihracattaki lokomotif sektörlerinden ambalaj sanayi, büyümesine hiz kesmeden devam ediyor. Küresel pazarlardaki gücünü artirmak, yeni ülkelere açilmak isteyen Türkiye’nin önde gelen ambalaj sirketleri, gida ve gida disi tüm endüstrilerin çözüm arayislari ve yatirimlari için bölgesinin en çok tercih edilen ticari bulusma noktasi olan Avrasya Ambalaj Fuari’nda 23. kez bir araya gelmek için gün sayiyor.

Türkiye ambalaj sektörünün kalitesi, hizi, fiyati ve lojistik konumu nedeniyle Avrupa pazarindan önemli bir pay aldiginin farkindaligiyla REED TÜYAP Fuarcilik ve Ambalaj Sanayicileri Dernegi (ASD) isbirliginde düzenlenen ve sektörün diger dernekleri Ambalaj Makinecileri Dernegi (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Dernegi (FASD), Etiket Sanayicileri Dernegi (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Dernegi (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Dernegi (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Dernegi (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Dernegi’nin (SEPA) destegini almaktadir. Avrasya Ambalaj Fuari; 2016 yilinda 37 ülkeden 1.114 katilimci firma ve firma temsilciliginin katilimiyla gerçeklesmisti.

Sektör profesyonelleri 2017 için gün sayiyor

110 bin metrekarelik kapali alanda ambalaj sektörünün tüm paydaslarini bir araya getiren fuar, 2017 yilinda Almanya, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, Ingiltere, Iran, Israil, Italya, Libya, Makedonya, Tunus ve Yunanistan basta olmak üzere 95 ülkeden ziyaretçi agirlamayi hedefliyor. Ayrica 2017 fuarinin yurt disi çalismalari kapsaminda Fas ve Nijerya, konuk ülke seçildi. Bu ülkelerden gelecek olan sektör profesyonellerini agirlayacak olan fuar kapsaminda alim heyeti olarak da Balkanlar, Ortadogu, Afrika ve Kafkasya’dan gelecek olan sektör temsilcileri bekleniyor.

Avrasya Ambalaj Fuari, özel bölümleriyle büyümeye devam ediyor

Baskinin ambalajdaki öneminin artmasi ve fark yaratan yatirimlarin tüketicilere daha çok hitap etmesi için kurulan Ambalaj Baski Teknolojileri Oluklu Mukavva – Kagit – Karton Ambalaj Üretim Teknolojileri Özel Bölümü Printpack; fuar kapsaminda katilimcilari ve ziyaretçileri bir araya getiren en önemli platform olarak göze çarpiyor. Ayrica Drinktech Eurasia Içecek ve Sivi Gida Teknolojileri Özel Bölümü de fuar ziyaretçileri tarafindan merakla bekleniyor. Drinktech Eurasia kapsaminda, içecek ve sivi gida, dolum, içecek, paketleme, sterilizasyon ve içecek makine ve ekipman üreticisi katilimcilar, içecek ve sivi gida sektöründen hedef ziyaretçileri ile bulusma firsati yakalayacak.

Avrasya Ambalaj Fuari ile es zamanli gerçeklesen Food-Tech Eurasia, Uluslararasi Gida ve Içecek Teknolojileri Fuari kapsaminda ise; Sweettech, Çikolata, Sekerleme, Bisküvi, Kuruyemis ve Pastacilik Teknolojileri Makine ve Ekipmanlari Özel Bölümü, Dairytech Süt ve Süt Ürünleri Teknolojileri Özel Bölümü, Cold Chain Soguk Zincir, Depolama Sistemleri, Sogutma, Havalandirma ve Lojistik Özel Bölümü, katilimcilarin ve ziyaretçilerin yogun ilgisiyle karsilasiyor. Öte yandan 2017 yilinda ilk defa ziyaretçileriyle bulusacak olan Food Safety Gida Güvenligi, Hijyen ve Kalite Kontrol Teknolojileri Özel Bölümü ise heyecanla bekleniyor.

25-28 Ekim 2017 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde gerçeklesecek Avrasya Ambalaj Fuari hakkinda daha detayli bilgiye sahip olmak için http://packagingfair.com/" websitesini ziyaret edebilirsiniz.

- .postcontent end -->