HABERLER

Ambalaj 2017

REED TÜYAP Fuarcılık, rakamları katlamaya devam ediyor

Bu yıl gerçekleştirilen fuarlarda, rekor katılımcı ve ziyaretçi sayısına ulaştıklarını belirten REED TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, Avrasya Ambalaj, Food-Tech Eurasia, Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob fuarlarına gösterilen ilginin çok umut verici olduğunu vurguladı. Son dönemde yaşanan jeopolitik gelişmelerin fuarlara katılımı etkilemediğini söyleyen Muharremoğlu, “Türkiye olarak dinamik ve çok güçlü bir ülkeyiz. Ülkemizin büyüme potansiyelinin her zaman olduğuna inanmaktayız. Aslına bakarsanız son dönemde yakın coğrafyamızda gerçekleşen olayların, fuarlara olan katılımı da etkileyeceğini düşünmüştük. Ancak beklenenin aksine fuarlara katılım çok yüksek rakamlara ulaştı. Özelikle fuarlarımıza Avrasya Bölgesi’nden yoğun bir katılım sağladık” dedi.

94 ülkeden 55. 704 ziyaretçi; 45 ülkeden 1114 katılımcı Bu yıl Avrasya Ambalaj Fuarı’nda rekor ziyaretçi sayısı elde ettiklerini açıklayan Muharremoğlu, “Yaşamımızdaki her ürüne hayat veren ambalaj ürünlerinin bir arada sergilendiği Avrasya Ambalaj Fuarı’na bu yıl da ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. 110.000 m2’lik alanda 12 salonda katılımcılarımızı, Avrasya Bölgesi’nden ve dünyanın farklı noktalarından gelen alım heyetleriyle buluşturduk ve birden fazla iş ortaklığına vesile olduk. Fuarımızı en çok ziyaret eden ülkelerin başını ise Cezayir, Tunus, İsrail, Libya, Makedonya, Pakistan, Irak, İran, Bulgaristan, Almanya, Fransa, Gana, Sırbistan çekti” diye ekledi.

Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob fuarları kendi rekorlarını kırdı Ayrıca sektörün yerli ve yabancı profesyonellerinin bir araya geldiği Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob fuarlarının, geçen seneki rekorlarını tekrar kırdıklarını belirten REED TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, “Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen bu iki fuarda, 30 ülkeden 861 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla toplamda 103 ülkeden 71.581 ziyaretçi ağırladık.

Yurt dışından da büyük katılım aldığımız fuarlarımızla yeni bir rekora imza atmış olduk. Bir sonraki yıl çıtayı yükselterek yurtdışından daha geniş katılıma ulaşmayı hedefliyoruz ” açıklamasını yaptı.

Katılımcıların yorumu aynı; Diğer fuarlardan çok daha yapıcı ve faydalı Öte yandan Avrasya Ambalaj Fuarı katılımcıları da genel olarak fuarın bekleneni verdiğini söyledi. Mısır’dan katılan International Engineering Union yetkilisi, “Öncelikle belirtmek isterim ki bizim için en önemli şey ‘görünürlük’. Türk pazarında iyi bir izlenime sahip olmak ise en değer verdiğimiz ve en benimsediğimiz ilkelerin başında gelmektedir” dedi. Çin’den katılan Labthink firma yetkilisi ise, “Fuar, mekan ve insanların enerjisi çok güzel. İstediğimiz verimi aldık. Türk insanının misafirperverliği ise tartışılmaz bir konu. Tekrar fuar kapsamında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İtalya’dan fuara katılımcı olarak gelen Cartiera di Ferrara’nın yetkilisi de, “Çok dinamik ve çok iyi hazırlanmış bir fuarda yer almanın mutluğunu yaşıyoruz. Sektör açısından bakıldığında da diğer fuarlardan çok daha yapıcı ve faydalı bulduğumu belirtmek isterim “diye açıkladı. İtalya’dan fuara katılım sağlayan bir başka firma olan Loglio Spa’nın yetkilisi ise, “Fuar bu bölgenin en büyük fuarı. Ortadoğu ve balkanları kapsayan en büyük fuarlardan biri olma özelliği taşıyor. Bu, Türkiye ve ülkemiz için büyük bir avantaj sağlıyor. Aynı zamanda yakın coğrafyadan yapılan katkı da göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz adına çok sevindirici bir etkinlik” dedi. Fuar ziyaretçisi olarak yorum yapan Azerbaycan’ın en ünlü şirketlerinden biri olan Azersun Holding yetkilisi, “Fuarda ambalaj çözümlemeleri hakkında bilgilenmek çok güzel bir deneyimdi” diyerek fuarın ne kadar doğru bir hedefe ulaştığını gözler önüne serdi.
Ambalaj ürünlerinden ambalaj makinelerine, gida isleme ekipmanlarindan ambalaj baski teknolojilerine kadar bu alandaki tüm ihtiyaçlara yönelik çözümlerin bir arada sergilenecegi Avrasya Ambalaj Fuari, bu yil 23. kez kapilarini açmaya hazirlaniyor. 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasinda gerçeklesecek olan fuar; 40 ülkeden 1150 katilimci ve 95 ülkeden 58.000 ziyaretçiye ev sahipligi yapacak.

Türkiye’nin ihracattaki lokomotif sektörlerinden ambalaj sanayi, büyümesine hiz kesmeden devam ediyor. Küresel pazarlardaki gücünü artirmak, yeni ülkelere açilmak isteyen Türkiye’nin önde gelen ambalaj sirketleri, gida ve gida disi tüm endüstrilerin çözüm arayislari ve yatirimlari için bölgesinin en çok tercih edilen ticari bulusma noktasi olan Avrasya Ambalaj Fuari’nda 23. kez bir araya gelmek için gün sayiyor.

Türkiye ambalaj sektörünün kalitesi, hizi, fiyati ve lojistik konumu nedeniyle Avrupa pazarindan önemli bir pay aldiginin farkindaligiyla REED TÜYAP Fuarcilik ve Ambalaj Sanayicileri Dernegi (ASD) isbirliginde düzenlenen ve sektörün diger dernekleri Ambalaj Makinecileri Dernegi (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Dernegi (FASD), Etiket Sanayicileri Dernegi (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Dernegi (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Dernegi (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Dernegi (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Dernegi’nin (SEPA) destegini almaktadir. Avrasya Ambalaj Fuari; 2016 yilinda 37 ülkeden 1.114 katilimci firma ve firma temsilciliginin katilimiyla gerçeklesmisti.

Sektör profesyonelleri 2017 için gün sayiyor

110 bin metrekarelik kapali alanda ambalaj sektörünün tüm paydaslarini bir araya getiren fuar, 2017 yilinda Almanya, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, Ingiltere, Iran, Israil, Italya, Libya, Makedonya, Tunus ve Yunanistan basta olmak üzere 95 ülkeden ziyaretçi agirlamayi hedefliyor. Ayrica 2017 fuarinin yurt disi çalismalari kapsaminda Fas ve Nijerya, konuk ülke seçildi. Bu ülkelerden gelecek olan sektör profesyonellerini agirlayacak olan fuar kapsaminda alim heyeti olarak da Balkanlar, Ortadogu, Afrika ve Kafkasya’dan gelecek olan sektör temsilcileri bekleniyor.

Avrasya Ambalaj Fuari, özel bölümleriyle büyümeye devam ediyor

Baskinin ambalajdaki öneminin artmasi ve fark yaratan yatirimlarin tüketicilere daha çok hitap etmesi için kurulan Ambalaj Baski Teknolojileri Oluklu Mukavva – Kagit – Karton Ambalaj Üretim Teknolojileri Özel Bölümü Printpack; fuar kapsaminda katilimcilari ve ziyaretçileri bir araya getiren en önemli platform olarak göze çarpiyor. Ayrica Drinktech Eurasia Içecek ve Sivi Gida Teknolojileri Özel Bölümü de fuar ziyaretçileri tarafindan merakla bekleniyor. Drinktech Eurasia kapsaminda, içecek ve sivi gida, dolum, içecek, paketleme, sterilizasyon ve içecek makine ve ekipman üreticisi katilimcilar, içecek ve sivi gida sektöründen hedef ziyaretçileri ile bulusma firsati yakalayacak.

Avrasya Ambalaj Fuari ile es zamanli gerçeklesen Food-Tech Eurasia, Uluslararasi Gida ve Içecek Teknolojileri Fuari kapsaminda ise; Sweettech, Çikolata, Sekerleme, Bisküvi, Kuruyemis ve Pastacilik Teknolojileri Makine ve Ekipmanlari Özel Bölümü, Dairytech Süt ve Süt Ürünleri Teknolojileri Özel Bölümü, Cold Chain Soguk Zincir, Depolama Sistemleri, Sogutma, Havalandirma ve Lojistik Özel Bölümü, katilimcilarin ve ziyaretçilerin yogun ilgisiyle karsilasiyor. Öte yandan 2017 yilinda ilk defa ziyaretçileriyle bulusacak olan Food Safety Gida Güvenligi, Hijyen ve Kalite Kontrol Teknolojileri Özel Bölümü ise heyecanla bekleniyor.

25-28 Ekim 2017 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde gerçeklesecek Avrasya Ambalaj Fuari hakkinda daha detayli bilgiye sahip olmak için http://packagingfair.com/" websitesini ziyaret edebilirsiniz.

- .postcontent end -->